CO TO JEST FAKTORING I NA CZYM POLEGA?

Zastanówmy się, czym jest faktoring. Duża liczba właścicieli firm daje swoim kontrahentom wydłużone terminy płatności za swoje usługi i produkty. W wielu przypadkach czas oczekiwania na środki z faktury wynosi 60, 90 lub nawet 120 dni. W praktyce po sprzedaży przedsiębiorcy zmuszeni są czekać na swoje pieniądze. Firma nie może podejmować nowych zleceń czy nabywać towaru do obrotu. Traci płynność finansową. Dodatkowo zdarzają się sytuacje, kiedy dostawa lub usługa zostanie zakończona, a mimo tego dochodzi do opóźnień w płatnościach.

CZYM JEST FAKTORING?

Faktoring to umowa finansowa, w ramach której firma sprzedaje swoje należności stronie trzeciej za gotówkę. Strona trzecia następnie zbiera środki od tych, którzy są winni pieniądze firmie, i odsyła firmie wszelkie pozostałe saldo.

W praktyce po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, ta sama faktura przekazywana jest do FAKTORA w celu rozliczenia. Korzystając z faktoringu, możesz otrzymać pieniądze szybciej, niż gdybyś czekał, aż Twoi klienci zapłacą faktury. Oznacza to, że możesz wykorzystać te środki na inne wydatki, takie jak płacenie pracownikom lub zakup nowego sprzętu. Może nimi dowolnie zarządzać i z nich korzystać.

Faktoring poprawia płynność finansową i umożliwia stałe generowanie większych przychodów. Faktoring może być wykorzystywany, jako sposób na uzyskanie przepływów pieniężnych, co często jest największym wyzwaniem, przed którym stają firmy.

UCZESTNICY FAKTORINGU

  • Przedsiębiorca, nazywany również faktorantem. Jest on klientem firmy faktoringowej i zleca do realizacji faktury wystawione swoim podwykonawcom.
  • Instytucja finansowa, którą nazywa się faktorem. Nabywa ona fakturę, przekazaną przez przedsiębiorcę i pokrywa 80-90% jej wartości w formie zaliczki.
  • Kontrahent, osoba dłużna – podwykonawca zobowiązany do spłaty faktury

JAK DZIAŁA FAKTORING?

W skrócie, proces przebiega w następujący sposób: Tworzysz umowę z faktorem (firmą, która kupuje Twoje faktury), w której zgadzasz się, aby określony procent każdej faktury był przechowywany przez faktora jako zysk. Następnie, za każdym razem, gdy ktoś spłaci jedną z Twoich faktur — niezależnie od tego, czy spłaci ją w całości, czy przedwcześnie ureguluje saldo — faktor pobiera tę kwotę i daje Ci część wpływów.

Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka rodzajów faktoringu. Klasyczne – tzw. pełne, które polegają między innymi na tym, iż przygotowujemy listę klientów objętych faktoringiem. Twoi partnerzy biznesowi poinformowani będą o faktoringu, otrzymają także nowy rachunek do rozliczeń z Twoją firmą. Występują także faktoringi niepełne polegające między innymi na zastosowaniu cesji cichej – partnerzy biznesowi nie wiedzą, że korzystasz z faktoringu. Mamy też możliwość zaproponowania fatoringu jedynie na pojedyncze faktury. Dodatkowo na etapie przygotowywania propozycji faktoringu dla Twojej firmy poruszamy kwestię ewentualnej windykacji. Możesz zadecydować, kto będzie odpowiedzialny za egzekwowanie należności. Czynnościami polegającymi na odzyskaniu należności możesz zająć się samodzielnie lub oddać tą kwestię FAKTOROWI. Podobnie będzie w kwestii odpowiedzialności. Co ma się wydarzyć w przypadku nie zapłacenia należności przez Kontrahenta?

Te i inne kwestie ustalamy indywidualnie i szyjemy faktoring „na miarę” Twoich potrzeb.

KOSZTY FAKTORINGU

Koszty finansowania faktoringowego są zwykle tańsze niż tradycyjne kredyty bankowe. Faktor pobiera określony wcześniej procent od każdej faktury, którą rozliczasz. Procent ten nazywany jest opłatą faktoringową i różni się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wysokości limitów.

Inna opłata dotyczyć będzie jednorazowo zgłaszanych faktur. Znacznie niższa będzie opcja abonamentu w ramach, którego zgłaszać będziemy stałych kontrahentów.

Opłaty te są zwykle obliczane jako procent kwoty, którą faktor otrzymuje od swoich klientów. Na przykład, jeśli masz faktury o wartości 10 000 zł. Faktor wypłaca np. 8 000 zł i obciąży Cię opłatą w wysokości 3%. Oznacza to, że szybki dostęp do pieniędzy kosztować Cię będzie 240 zł (3% x 8000 zł)

W przypadku korzystania z limitu faktoringowego, koszt prowizyjny rozpoczyna się już od 0,3% za fakturę 30-dniową.

Przygotowując dla Ciebie indywidualną propozycje – poznasz dokładne koszty faktoringu.

KORZYŚCI FAKTORINGU

Faktoring to opcja, która może pomóc w szybszym zaksięgowaniu pieniędzy na koncie bankowym. Posiada wiele zalet, a w tym:

  • Wcześniejsze otrzymywanie płatności: Kiedy sprzedajesz swoje należności, środki są wpłacane na Twoje konto bankowe znacznie wcześniej, niż gdybyś czekał, aż klient zapłaci za fakturę. Jeśli czekasz na płatności od klientów, którzy powoli płacą lub mają problemy z kredytem, ​​może to być bardzo pomocne w zarządzaniu przepływami pieniężnymi.
  • Dostęp do kapitału: Możesz wykorzystać te pieniądze jako kapitał obrotowy bez konieczności ustanawiania zabezpieczeń lub udzielania osobistych gwarancji. Dzięki temu możesz rozwijać się szybciej, niż gdybyś musiał czekać, aż klienci zapłacą faktury, zanim uzyskasz dostęp do pieniędzy, które są ci dłużni.
  • Dodatkowe opcje finansowania: Będziesz mieć dostęp do większej liczby opcji finansowania, ponieważ firmy faktoringowe zazwyczaj nie wymagają zabezpieczenia ani gwarancji osobistych, jak robią to tradycyjni pożyczkodawcy.

DLACZEGO WARTO ROZWAŻYĆ FAKTORING?

Jeśli jesteś właścicielem firmy, korzystasz z kredytów, uzyskanie wsparcia finansowego dla Twojej instytucji może być trudne. Dzięki faktoringowi możesz mieć dostęp do większego kapitału niż tradycyjne banki są gotowe Ci dostarczyć, bez konieczności zaciągania pożyczek lub sprzedaży kapitału w Twojej firmie. Wnioskując o faktoring nie musisz posiadać zdolności kredytowej, a przyznany limit nie jest widoczny na raporcie z Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Faktoringiem zajmujemy się każdego dnia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń: 508 922 392 lub wypełnij formularz!