Zdolność kredytowa. Poznaj 10 sposobów na jej zwiększenie!

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytowa? Każdy z nas chciałby mieć możliwość otrzymania większego kredytu, dlatego w tym wpisie wyjaśniam wiele sposobów jej powiększenia. Zachęcam do lektury!

Co to jest zdolność kredytowa?

Jest to maksymalna kwota kredytu, jaką przyzna nam Bank przy wybranym przez nas okresie spłaty. Zależy od wielu czynników i różni się we wszystkich Bankach.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową:

  • stan cywilny,
  • okres kredytowania,
  • źródło dochodów,
  • zobowiązania kredytowe,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • wiek kredytobiorcy,
  • wysokość dochodów,
  • wysokość wkładu własnego,
  • rodzaj rat (równe lub malejące),
  • historia kredytowa
  • rodzaj oraz wysokość kredytu.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej:

1. Spłacenie swoich zobowiązań – najprościej byłoby spłaci zobowiązania i automatycznie zwiększyć swoja zdolność, w praktyce natomiast często ujmujemy na wniosku informację, iż w przypadku braku zdolności kredytowej, Klient jest w stanie spłacić swoje zobowiązania wcześniej, jako warunek uruchomienia kredytu. Dzięki temu zapobiegamy sytuacji, kiedy Klient spłaca swoje kredyty przed złożeniem wniosku, a finalnie nie otrzymuje decyzji pozytywnej  zostaje bez oszczędności.

2. Ograniczenie wieku kredytobiorców – należy spokojnie przemyśleć sprawę kredytu. Banki najczęściej udzielają go na 30 lat i zależy im, aby kredytobiorca skończył go spłacać w wieku najpóźniej około 75-80 lat. Im niższy wiek, tym możliwość dłuższego horyzontu spłaty, a tym samym niższej raty.

3. Zadbanie o Swoją historię w BIK – jeżeli posiadamy opóźnienia związane ze spłatą poprzednich zobowiązań, bank może odmówić nam kredytu, dlatego przed złożeniem wniosku zachęcamy do pobrania i analizy raportu z BIK-u.

4. Znalezienie dodatkowego kredytobiorcy lub poręczyciela – znalezienie dodatkowej osoby może sprawić, że uzyskamy pozytywną decyzję kredytową. Może nią być ktoś z rodziny bądź osoba niespokrewniona. Ważne by dodatkowy kredytobiorca uzyskiwał dochód. Najlepiej gdyby był w podobnym wieku.

5. Zmniejszenie liczby osób w gospodarstwie domowym – Mimo iż zamieszkuje z rodzicami możesz prowadzić odrębne gospodarstwo domowe z zoną i dziećmi. Do zdolności przyjmujemy Wasze dochody i zobowiązania.

6. Zadbanie o stałe źródło dochodów – zazwyczaj Banki chętniej udzielają kredytu osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji wystarczy, że jesteś zatrudniony od 3 miesięcy i już możesz wnioskować o kredyt hipoteczny. Przy umowie na czas określony banki wymagają okres obowiązywania umowy na 6 miesięcy do przodu.

7. Konsolidacja kredytów – w przypadku, gdy spłacasz kilka kredytów warto byłoby pomyśleć o połączeniu wszystkich rat w jedną mniejszą. Aby to zrobić należy wybrać się do banku po kredyt konsolidacyjny, dzięki czemu zwiększysz swoją zdolność kredytową.

8. Zwiększenie dochodów – w celu zwiększenia zdolności kredytowej, należy pomyśleć o możliwościach powiększenia swojego dochodu. Może być to poprzez podwyżkę w pracy lub nawet zmienienie miejsca pracy. Należy pamiętać, że aby dostać pozytywną decyzję kredytowa, dochody muszą być wyższe przez co najmniej 3 miesiące.

9. Wybranie najtańszego kredytu – porównaj wszystkie oferty banków i wybierz tą z możliwie najniższymi kosztami. W ten sposób zwiększy się Twoja zdolność kredytowa, ponieważ miesięczna rata będzie miała mniejszą wysokość. Jeżeli potrzebujesz przy tym pomocy, zachęcam do skorzystania z DARMOWEJ konsultacji, na której wyjaśnię Ci wszystkie możliwości.

10. Zastosowanie rozdzielności majątkowej – w przypadku, gdy małżonek posiada niesprzyjającą historię w BIK, długi bądź niskie wynagrodzenie, warto zastosować rozdzielność majątkowa. Sprawi, że nie zmniejszy się Twoja zdolność kredytowa i Bank spojrzy przychylniej na Twój wniosek.

Zwiększenie zdolności kredytowej wydaje się trudną sprawą, jednak zapewniam Cię, ze tak nie jest. Wystarczy dobrze przeanalizować Swoją sytuację finansową i skorzystać z powyższych sposobów na jej zwiększenie. W przypadku dodatkowych pytań zachęcam Cię do DARMOWEJ, NIEWIĄŻACEJ konsultacji, na której odpowiem na wszystkie pytania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *